Danes je 14.11.2024

Input:

Ur. l. RS 6040/2006, Zakon o občinskem redarstvu, z dne 11.3.2017

Opozorilo: Neuradno prečiščeno besedilo predpisa predstavlja zgolj informativni delovni pripomoček. Osnovni predpis je povzet po PISRS (Pravno-informacijski sistem Republike Slovenije). Nadaljnje posodobitve so pripravljene v uredništvu založbe Verlag Dashöfer.
ZAKON
O OBČINSKEM REDARSTVU
(ZORed)



Zadnja sprememba
Številka
Veljavno od
Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o občinskem redarstvu (ZORed-A)
0406/2017
11. 3. 2017
1. člen
(vsebina zakona)
(1)  Ta zakon ureja uresničevanje pristojnosti občine za ustanovitev in organizacijo ter določitev delovnega področja in nalog občinskega redarstva.
(2)  Zakon določa pogoje za opravljanje nalog pooblaščenih uradnih oseb občinskega redarstva, pooblastila, uniformo, označbe in opremo občinskih redarjev ter vsebino in način vodenja evidenc.
I. OBČINSKO REDARSTVO
2. člen
(ustanovitev)
(1)  Mestna občina ustanovi mestno redarstvo, občina pa lahko ustanovi občinsko redarstvo (v nadaljnjem besedilu: občinsko redarstvo) z odlokom, ki ga na predlog županje ali župana (v nadaljnjem besedilu: župan) sprejme občinski svet.
(2)  Dve ali več občin lahko z odlokom, ki ga na predlog župana v enakem besedilu sprejmejo njihovi občinski sveti, ustanovi medobčinsko redarstvo kot organ skupne občinske uprave.
(3)  Če občina ne ustanovi občinskega redarstva ali medobčinskega redarstva, določi z odlokom o organizaciji in delovnem področju občinske uprave, da naloge občinskega redarstva opravlja občinski redar ali občinska redarka (v nadaljnjem besedilu: občinski redar).
3. člen
(delovno področje in naloge občinskega redarstva)
(1)  Delovno področje in naloge občinskega redarstva določa zakon ali na podlagi zakona izdan občinski predpis.
(2)  V okviru in v skladu s predpisi iz prejšnjega odstavka in z občinskim programom varnosti iz 6. člena tega zakona skrbi občinsko redarstvo za javno varnost in javni red na območju občine in je pristojno:
-  nadzorovati varen in neoviran cestni promet v naseljih,
-  varovati ceste in okolje v naseljih in na občinskih cestah zunaj naselij,
-  skrbeti za varnost na občinskih javnih poteh, rekreacijskih in drugih javnih površinah,
-  varovati javno premoženje, naravno in kulturno dediščine,
-  vzdrževati javni red in mir.
4. člen
(prekrškovni organ)
(1)  Občinsko redarstvo je občinski prekrškovni organ.
(2)  Medobčinsko redarstvo je prekrškovni organ občin ustanoviteljic.
(3)  Občina, ki ne ustanovi občinskega redarstva v skladu s prvim ali drugim odstavkom 2. člena tega zakona, določi z odlokom občinski prekrškovni organ, pooblaščen za odločanje o prekrških z delovnega področja občinskega redarstva.
5. člen
(opravljanje nalog občinskega redarstva)
(1)  Naloge občinskega redarstva kot pooblaščene uradne osebe opravljajo vodja občinskega redarstva ali vodja medobčinskega redarstva ter občinski redarji.
(2)  Način imenovanja in razrešitve vodje medobčinskega redarstva določijo občine ustanoviteljice z odlokom o ustanovitvi medobčinskega redarstva.
(3)  Vodja občinskega redarstva odloča o zadevah iz pristojnosti občinskega redarstva, organizira in koordinira delo pooblaščenih uradnih oseb ter v okviru svojih pooblastil odgovarja za zakonitost in strokovnost dela občinskega