Danes je 5.1.2025

Input:

Ur. l. RS 3084/2024, Kolektivna pogodba za javni sektor, z dne 26.11.2024

KOLEKTIVNA POGODBA
za javni sektor
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(veljavnost)
a)  Krajevna:
Na območju Republike Slovenije.
b)  Stvarna:
Za državne organe in samoupravne lokalne skupnosti (v nadaljnjem besedilu: lokalna skupnost), javne agencije, javne sklade, javne zavode in javne gospodarske zavode ter druge osebe javnega prava, ki so neposredni ali posredni uporabniki državnega proračuna ali proračuna lokalne skupnosti.
Za javna podjetja in gospodarske družbe, v katerih ima večinski delež oziroma prevladujoč vpliv država ali lokalna skupnost, ta kolektivna pogodba ne velja.
c)  Osebna:
Za javne uslužbence.
d)  Časovna:
Kolektivna pogodba se sklepa za nedoločen čas.
II. OBLIGACIJSKI DEL
2. člen
(pozitivna izvedbena dolžnost)
Pogodbeni stranki si morata z vsemi sredstvi, ki so jima na voljo, prizadevati za pravilno izvajanje te kolektivne pogodbe in spoštovanje njenih določb.
3. člen
(negativna izvedbena dolžnost)
Pogodbeni stranki sta dolžni opustiti vsako dejanje, ki bi nasprotovalo izvajanju te kolektivne pogodbe.
4. člen
(spremembe in dopolnitve ter predlog za sklenitev nove kolektivne pogodbe)
(1)  Vsaka pogodbena stranka lahko kadarkoli predlaga spremembe in dopolnitve veljavne kolektivne pogodbe ali sklenitev nove kolektivne pogodbe.
(2)  Spremembe in dopolnitve te kolektivne pogodbe ali sklenitev nove kolektivne pogodbe lahko na strani javnih uslužbencev predlagajo reprezentativni sindikati, ki predstavljajo zaposlene najmanj štirih celotnih plačnih skupin, pri čemer je pogoj predstavljanja celotne plačne skupine izpolnjen tudi, če predlog podajo reprezentativni sindikati, ki predstavljajo zaposlene v večini celotnih plačnih podskupin posamezne plačne skupine.
5. člen
(začetek postopka za spremembe in dopolnitve ter za sklenitev nove kolektivne pogodbe)
(1)  Pogodbena stranka, ki predlaga spremembe in dopolnitve veljavne kolektivne pogodbe ali predlaga sklenitev nove kolektivne pogodbe, pošlje nasprotni pogodbeni stranki obrazložen predlog priporočeno po pošti ali po elektronski poti.
(2)  Nasprotna pogodbena stranka se mora do predloga opredeliti v 30 dneh po prejemu.
(3)  V primeru, da nasprotna pogodbena stranka predloga ne sprejme oziroma se do predloga ne opredeli v 30 dneh, lahko predlagateljica uvede postopek posredovanja.
6. člen
(pogajanja)
Pogajanja za spremembe in dopolnitve veljavne kolektivne pogodbe ali za novo kolektivno pogodbo se začnejo, ko ena pogodbena stranka pošlje nasprotni pogodbeni stranki predlog sprememb in dopolnitev veljavne kolektivne pogodbe ali predlog nove kolektivne pogodbe.
7. člen
(reševanje nesoglasij oziroma sporov)
Nesoglasja oziroma spore med pogodbenima strankama, ki jih ni bilo mogoče rešiti z medsebojnimi pogajanji, pogodbeni stranki odpravljata oziroma rešujeta s posredovanjem oziroma arbitražo v skladu z določili te kolektivne pogodbe.
8. člen
(postopek posredovanja)
(1)  Postopek posredovanja je uveden, ko pogodbena stranka vloži predlog.
(2)  Predlagatelj posredovanja v predlogu za posredovanje predlaga neodvisnega strokovnjaka - posrednika. Nasprotna pogodbena stranka odgovori na predlog. V primeru, da nasprotna pogodbena stranka v roku 45 dni od prejema predloga ne