Danes je 18.5.2024

Input:

Ur. l. RS 2571/2006, Zakon o strokovnih in znanstvenih naslovih, z dne 21.10.2017

Opozorilo: Neuradno prečiščeno besedilo predpisa predstavlja zgolj informativni delovni pripomoček. Osnovni predpis je povzet po PISRS (Pravno-informacijski sistem Republike Slovenije). Nadaljnje posodobitve so pripravljene v uredništvu založbe Verlag Dashöfer.
ZAKON
O STROKOVNIH IN ZNANSTVENIH NASLOVIH
(ZSZN-1)



Zadnja sprememba
Številka
Veljavno od
Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o strokovnih in znanstvenih naslovih
2524/2017
21.10.2017
1. člen
(vsebina zakona)
(1)  Ta zakon ureja strokovne in znanstvene naslove, ki se pridobijo na visokošolskih zavodih po končanih javno veljavnih študijskih programih prve, druge ali tretje stopnje.
(2)  Ta zakon ureja tudi nazive strokovne izobrazbe, ki se pridobijo v višjih strokovnih šolah po končanih javno veljavnih višješolskih študijskih programih v skladu z zakonom, ki ureja višje strokovno izobraževanje.
2. člen
(pridobitev strokovnega in znanstvenega naslova ter naziva strokovne izobrazbe)
(1)  Strokovni oziroma znanstveni naslov označuje stopnjo in vrsto izobrazbe, pridobljene na visokošolskem zavodu po študijskem programu prve, druge ali tretje stopnje.
(2)  Strokovni naslov po tem zakonu si pridobi, kdor konča študijski program za pridobitev izobrazbe prve ali druge stopnje.
(3)  Znanstveni naslov po tem zakonu si pridobi, kdor konča študijski program za pridobitev izobrazbe tretje stopnje.
(4)  Naziv strokovne izobrazbe po tem zakonu si pridobi, kdor konča višješolski študijski program.
(5)  Strokovni in znanstveni naslov ter naziv strokovne izobrazbe so obvezna sestavina študijskega programa in se določijo za oba spola.
(6)  Strokovne in znanstvene naslove podeljujejo visokošolski zavodi, nazive strokovne izobrazbe pa višje strokovne šole v skladu z zakonom.
3. člen
(podeljevanje in uporaba strokovnih in znanstvenih naslovov ter nazivov strokovne izobrazbe)
(1)  Strokovni in znanstveni naslovi ter nazivi strokovne izobrazbe po tem zakonu se podeljujejo na vseh študijskih področjih. Pri opredelitvi študijskih področij se uporablja mednarodna klasifikacija Isced.
(2)  V tehniška, biotehniška in tehnološka področja po tem zakonu se uvrščajo študijska področja (48) računalništvo, (52) tehniške vede, (54) proizvodne tehnologije, (58) arhitektura in gradbeništvo, (62) kmetijstvo, gozdarstvo in ribištvo, lahko pa tudi (725) zdravstvene tehnike, (84) transportne storitve, (853) javne sanitarne dejavnosti, (861) varovanje oseb in premoženja, (862) varnost in zdravje pri delu.
(3)  Strokovni in znanstveni naslovi ter nazivi strokovne izobrazbe po tem zakonu se ne prevajajo v tuje jezike.
4. člen
(način tvorjenja strokovnih naslovov po študijskih programih prve stopnje)
(1)  Strokovni naslov po visokošolskem strokovnem študijskem programu prve stopnje